آرایش کردن امری است که هر روزه با آن سرو کار داریم. پیدا کردن راه‌‌هایی برای بهترشدن آرایش در مدت زمان کوتاه‌تر ضروری است.

لوازم ایربراش تا چندسال گذشته فقط در اختیار افراد خاصی بود. ماشین‌هایی با ابعاد زیاد و فناوری پیچیده با قیمت بالا، نشان از این بود که جز متخصصان کسی از این ابزار استفاده نخواهد کرد. اما با گذشت زمان موارد بسیاری تغییر کرده است. تولید انواع ایربراش جدید خانگی، فرصت استفاده از آن را برای همه افراد فراهم کرده است و همه می‌توانند از پوشش عالی دستگاه بهره‌مند شوند.

اما ایربراش چیست و چه عملکردی دارد؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با آرایش ایربراش و راهکارها و ترفندهای استفاده از آن آشنا کنیم. 

آرایش ایربراش چگونه عمل می‌کند؟

شیوه کار ایربراش به این صورت است که غبار ظریفی از مواد آرایشی را با استفاده از هوای فشرده روی پوست می‌پاشد. این مدل آرایش بیشتر برای آرایش عروس که نیاز به پوستی صاف و یکدست بدون لک دارد، مناسب است. این نوع آرایش با اتمیزه کردن هوا، نسبت به آرایش سنتی  ماندگاری بیشتری دارد.

در مدل‌های سنتی آرایش ابزار و لوازم زیادی از جمله براش‌ها و اسفنج‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. سیستم ایربراش تنها با یک دستگاه، مواد آرایشی را روی پوست شما قرار می‌دهد. تمام مراحل مانند زیرسازی پوست، زدن رژگونه و حتی زدن سایه با آرایش ایربراش یکجا انجام می‌شود.

نحوه کار دستگاه ایربراش

دستگاه‌های ایربراش با توجه به برندی که دارند، متفاوت هستند. اما اغلب آنها عملکرد مشابهی با دستگاه برنزه‌کننده دارند، با استفاده از جریان هوا، مواد را روی پوست می‌فرستند. دستگاه‌های ایربراش از کمپرسور و قلم تشکیل شده‌اند. انواع کیت خانگی این دستگاه دو ویژگی مهم دارند که بر‌اساس مدلی که دارند، متفاوت است. 

عملکرد تریگر

دستگاه‌ها بر اساس عملکرد تریگر به دو نوع یک منظوره یا دومنظوره تقسیم می‌شوند. اگر دستگاه تک عملکرد باشد، قابلیت تنظیم مقدار موادی که از آن خارج می‌شود، وجود ندارد. در نوع دوگانه، روی دستگاه دسته‌ای برای کنترل میزان مواد تعیین شده است. به این شکل که اگر دسته را بیشتر فشار دهید، مواد بیشتری روی پوست پاشیده می‌شود و اگر کمتر به آن فشار وارد کنید، آرایش ملایم‌تری خواهید داشت.

منبع دستگاه

دستگاه‌های آرایش ایربراش برای وارد کردن مواد و استفاده از آن سه مکانیزم دارند. مکانیزم گرانشی، تعذیه از پایین دستگاه و منبع تعذیه جانبی. استفاده از مکانیسم گرانشی نسبت به سایر آنها به دلیل اینکه استفاده از آن آسان است، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

دستگاه ایربراش به همراه لوازم

استفاده از ایربراش برای آرایش

احساس سبکی در زمان استفاده از ایربراش، مناسب افرادی است که می‌خواهند به صورت روزانه از آن استفاده کنند، همچنین افرادی که عادت به استفاده از کرم پودر ندارند. برای آرایش عروس استفاده از ایربراش انتخاب مناسبی است تا آرایشی ماندگار و یکدست داشته باشید.

آرایش ایربراش برای عروس

هنگام استفاده از ایربراش برای آرایش روز عروسی باید چند نکته را در نظر بگیرید.

انتخاب فرمول مناسب

برای انتخاب فرمول مناسب بهتر است با انواع آن آشنا شوید. سه نوع فرمول وجود دارد:

 • فرمول بر پایه آب: این نوع فرمول به سرعت بیشتری نسبت به بقیه خشک می‌شود. اگر قصد دارید روتوش سریعی داشته باشید از این فرمول استفاده کنید.
 • فرمول بر پایه سیلیکون: این روش  مناسب‌ترین روش برای عروسی است زیرا به دلیل استفاده از سیلیکون، لایه ضخیمی ایجاد می‌شود که ضد آب است، در نتیجه در ساعات طولانی زمان عروسی، آرایش ماندگاری خود را حفظ می‌کند.
 • فرمول بر پایه الکل: این فرمول به دلیل وجود الکل در صورت استفاده زیاد باعث خشکی پوست می‌شود. اما وجود الکل باعث ایجاد لایه ضد آب و ماندگاری زیاد آرایش می‌شود.

نکات تکمیلی

اگر قرار است در روز عروسی از آرایش ایربراش خودتان به تنهایی استفاده کنید، بهتر است که حتما تمرین کنید. با استفاده از راهنمای دستگاه یا ویدئوهای آموزشی تمریناتی داشته باشید تا در روز عروسی به مشکل برنخورید. 

آرایش با ایربراش، ظاهری زیباتر از زمانی می‌دهد که فقط زیرسازی می‌کنید. پوستی یکدست و بی عیب و نقص حاصل کار با این دستگاه است.

در زمان تمرین می‌توانید، رنگ‌های مختلفی را برای زیرسازی مخلوط کنید، تا به رنگ مورد پسند خود برای زمان عروسی برسید. همچنین می‌توانید با لیست کردن مقدار استفاده از هر رنگ و نام آن، راهنمایی برای خود درست کنید.


استفاده از آرایش ایربراش برای عروس

ترفندهای استفاده از آرایش ایربراش

اگر برای اولین بار است که از ایربراش استفاده می‌کنید، بهتر است که قبل از امتحان روی پوست، روی برگ کاغذ تمرین کنید. با این کار میزان مقداری که قلم روی کاغذ اسپری می‌کند را متوجه می‌شوید و کنترل آن را به دست می‌گیرید. 

برای اینکه ظاهری مرتب و یکدست داشته باشید، بهتر است رنگ را به صورت دایره وار روی پوست اسپری کنید، در این صورت رگه ایجاد نمی‌شود و پوست ظاهری یکدست پیدا می‌کند.

مزایا و معایب استفاده از آرایش ایربراش

ایربراش هم مانند تمام روش‌های دیگر مزایا معایبی دارد. در این قسمت به مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

مزایای استفاده از ایربراش

استفاده از ایربراش مزایای زیر را دارد:

 • ظاهری بی‌عیب با استفاده از ایربراش
 • متناسب برای آرایش عروس
 • امکان تعیین میزان پوششی که مواد روی پوست دارند
 • امکان استفاده شخصی در منزل و نیاز نداشتن به آرایشگر
 • ماندگاری آرایش تا 16 ساعت بدون بهم ریختگی
 • روی لباس اثر باقی نمی‌گذارد
 • کاربری آسان
 • آرایش کردن در کمترین زمان

معایب استفاده از ایربراش

هر ابزاری در کنار مزایا، معایبی هم دارد:

 • مقدار زمانی را باید برای تمرین اختصاص دهید.
 • نیاز است تا فرمولی تخصصی از ایربراش تهیه کنید.

ظاهری یکدست در استفاده از آرایش ایربراش

نتیجه گیری

آرایش با ابزار‌های جدید راهی است برای اینکه همزمان که در زمان صرفه‌جویی می‌کنید، به نتیجه مطلوب‌تری دست پیدا کنید. آرایش ایربراش، شما را حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد و می‌توانید با مدت کمی زمان گذاشتن برای یادگیری به بهترین کیفیت آرایش برسید. امیدواریم به کمک این مطلب انتخاب مناسب‌تری برای استفاده از ابزار آرایش و نحوه آرایش داشته باشید.