حتما این روزها درباره اسفنج‌های آرایشی زیاد  شنیده‌اید و بلاگرهایی را دیده‌اید که برای آرایش یا زیرسازی از این نمونه پدها استفاده می‌کنند. مطمئنا ذهن شما با این سوال درگیر شده است که اهمیت استفاده از اسفنج آرایشی چیست؟ اغلب افرادی که در حوزه آرایش تخصص دارند می‌گویند استفاده از این پدها برای پخش کردن کرم پودر ضروری است. 

اگر صورت شما جوش دارد یا پوستتان صاف نیست مطمئن باشید استفاده از اسفنج معجزه می‌کند. شاید متعجب شوید اما حقیقت دارد بهترین وسیله برای پوشاندن و محو کردن جوش‌های صورت اسفنج آرایشی است. البته، فراموش نکنید که بعد از هر بار استفاده باید اسفنج‌ها را کاملا بشویید تا آلودگی‌های آن سبب تشدید جوش‌ها و مشکلات پوستی نشود. برای آشنایی با فواید این نمونه پدهای آرایشی با ما همراه باشید. 

اسفنج آرایشی برای چه پوست‌هایی مناسب است؟

اغلب افرادی که پوست‌های حساس دارند و مستعد جوش هستند، علاقه ندارد که از پدهای خشک پنکک برای پخش کردن کرم پودر استفاده کنند. از سوی دیگر، متخصصین پوست توصیه می‌کنند که استفاده از انگشت برای پخش کردن کرم پودر گزینه‌ای مناسب نیست. برای اینکه بتوانید آرایشی یکنواخت و یک‌دست داشته باشید، استفاده از اسفنج‌های آرایشی بهترین گزینه است. 

اسفنج‌های تخم مرغی و منحنی شکل تناسب بالایی با خطوط و زوایای صورت دارند و به شما کمک می‌کنند که به‌راحتی کرم پودر را به صورت کاملا طبیعی و یکنواخت روی تمام قسمت‌های صورت خود پخش کنید. برای اینکه با اهمیت استفاده از اسفنج آرایشی آشنا شوید باید بدانید که تنوع شکل و طراحی این نمونه پدها، کاربرد آنها برای پخش کردن انواع پرایمر، کرم‌هایی بی بی و سی سی، کانسیلر، کانتور و انواع کرم پودر مناسب کرده است. 

از اسفنج‌های بیضی شکل می‌توانید برای پخش کردن کانشیلر و کانتور در قسمت‌هایی مانند زیر چشم، اطراف بینی، بین لب‌ها، چانه و موارد مشابه اسنفاده کنید. برخی از شرکت‌های سازنده لوازم جانی آرایشی و اسفنج‌ها در ساخت محصولات خود از مواد باکیفیت و مرغوب استفاده می‌کنند. در برخی موارد برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها در این نمونه پدها تدابیری اندیشیده شده است. امکان رشد باکتری‌ها در اسفنج‌های لاتکس وجود ندارد و می‌توانید در دوره ای 4 تا 5 ماهه از آنها استفاده کنید. افرادی که پوست‌های حساس، چرب و مستعد جوش دارند می‌توانند، بدون دغدغه از اسفنج‌های لاتکس استفاده کنند. 

فواید استفاده از اسفنج‌های آرایشی

مطمئنا وقتی به شما توصیه می‌شود که برای آرایش خود از اسفنج‌ها و پد استفاده کنید اولین سوالی که به ذهن شما می‌رسد این است که ضرورت و اهمیت استفاده از اسفنج‌ آرایشی در آرایش طبیعی و یکنواخت چیست؟ برای اینکه بتوانید انتخابی هدفمند داشته باشید، آگاهی از فواید این محصول ضروری است. مهم‌تر از همه، آشنایی با فواید این محصول اهمیت استفاده از آن را آشکار می‌کند. 

مزیت و فاید اصلی استفاده از پدهای آرایشی این است که اگر برای پخش کردن کرم پودر، کانسیلر، پرایمر و ... از اسفنج استفاده کنید، هیچ قسمتی از ماده آرایشی شما جذب اسفنج نمی‌شود. در نتیجه، در مصرف مواد صرفه‌جویی خواهد شد. به‌علاوه، کرم پودر به‌خوبی پخش شده و چهره شما حالتی طبیعی‌تر خواهد داشت. اگر از دست خود برای محو کردن کرم پودر استفاده کنید ممکن است ضربات شما به‌صورت یکنواخت نباشد؛ بنابراین، قسمت‌های مختلف صورت شما از نظر رنگی با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. اما اسفنج‌های آرایشی به شما کمک می‌کنند که مواد را به صورت کاملا یک‌دست روی صورت خود پخش کنید و هیچ تفاوت رنگی در قسمت‌های مختلف صورت ایجاد نمی‌شود. 

اسفنج‌های آرایشی را مرطوب کرده و سپس استفاده کنید

در چه مواردی می‌توان از اسفنج‌های آرایشی استفاده کرد؟

این نمونه اسفنج‌ها نه‌تنها برای پخش کردن مواد مایع مانند کرم پودر، پرایمر و ضدآفتاب کاربرد دارند، بلکه می‌توانید برای مواد پودری مانند رژگونه، سایه، پنکک و موارد مشابه نیز از آنها استفاده کنید. اسفنج‌های آرایشی مواد پودری را به صورت کاملا طبیعی روی صورت و ناحیه اطراف چشم پخش می‌کنند؛ در نتیجه، هیچ خط غیرطبیعی و آزاردهنده‌ای روی صورت ایجاد نمی‌شود. 

اسفنج‌ها می‌توانند کرم پودر را به‌صورت یکنواخت پخش کنند

زمانی که درباره اهمیت استفاده از اسفنج‌ آرایشی صحبت می‌کنیم باید اطلاعات کافی درباره نحوه استفاده از این نمونه پدها ارائه دهیم. برای اینکه کمترین مقدار از مواد آرایشی جذب اسفنج شود باید آن را به حالت مرطوب استفاده کنید. پس از آن، مقدار مناسبی از کرم پودر را پشت دست یا روی پالت آرایشی بریزید و اسفنج را به آرامی به کرم پودر آغشته کنید. برای اینکه کرم پودر به‌خوبی در ناحیه اطراف چشم و بینی پخش شود، کمی به آن فشار آورده و از نوک اسفنج برای پخش کردن کرم پودر کمک بگیرید. اگر صورت شما جوش دارد و می‌خواهید جای آن را بپوشانید، باید ابتدا مقدار کافی کانسیلر روی جوش بزنید و سپس با استفاده از انتهای اسفنج آن را پخش کنید. 

اگر در آرایش خود از رژگونه‌های کرمی استفاده می‌کنید، بهتر است برای پخش کردن آن از اسفنج استفاده کنید. در صورتی که از اسفنج برای پخش کردن رژگونه استفاده کنید، چهره شما حالت طبیعی‌تر به خود می‌گیرد و گونه شما تیره یا قرمز رنگ دیده نمی‌شود. برای پخش کردن سایه چشم نیز از نوک نیز اسفنج استفاده کنید. 

شاید مهم‌ترین اهمیت استفاده از اسفنج آرایشی در روتین مراقبت از پوست باشد. برای اینکه پوست جوان و شادابی داشته باشید استفاده از یک روتین مراقبتی ضروری است. در روتین خود باید انواع مختلفی از تونرها، پرایمر، ویتامین ث، ماسک‌ها، رتینول، کرم‌های روز و شب و ... را قرار دهید. می‌توانید برای اطمینان از اینکه کرم‌های شما به حالت کاملا یکنواخت و یک‌دست روی صورت پخش شده‌اند، حتما از اسفنج‌های آرایشی استفاده کنید. زیرا استفاده از دست می‌تواند سبب انتقال باکتری‌های مضر به پوست صورت و بروز واکنش‌های آلرژیک یا جوش شود. 

می‌توانید از اسفنج و پدهای آرایشی برای روتین مراقبتی و آرایش‌های روزانه استفاده کنید

سخن پایانی 

برای اینکه به مهمانی، محل کار یا دانشگاه بروید باید صورتی زیبا و آراسته داشته باشید. استفاده از یک آرایش ملیح و متناسب با فضایی که در آن حاضر می‌شوید نقش مثبتی در بهبود شخصیت اجتماعی شما دارد. متخصصین پوست توصیه می‌کنند برای جلوگیری از انتقال باکتری‌ها، بروز واکنش‌های آلژیک و جوش از دست‌ها برای پخش کردن مواد آرایشی لستفاده نکنید. پدها و اسفنج‌های آرایشی بهترین گزینه برای آرایش طبیعی و یکنواخت هستند. سعی کردیم در این مطلب اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره اهمیت استفاده از اسفنج‌ آرایشی بگوییم.