چاقی یکی از معضلاتی است که بسیاری از افراد در سراسر دنیا با آن درگیر هستند. چاقی و اضافه وزن اثرات مخرب زیادی روی قسمت‌های مختلف بدن می‌گذارد. پوست یکی از اعضای مهم بدن است که تحت تأثیر اضافه وزن قرار می‌گیرد.

در واقع افراد دارای اضافه وزن با مشکلات پوستی متفاوتی مواجه می‌شوند. در این مطلب تأثیر چاقی بر پوست را مورد بررسی قرار می‌دهیم و توضیح خواهیم داد که اضافه وزن چگونه پوست صورت و بدن افراد چاق را دچار مشکلات متعددی می‌کند. اگر به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهید، در این مطلب با ما همراه باشید.

وظیفه پوست در بدن چیست و چاقی چه تاثیری روی آن دارد؟

اضافه وزن و چاقی، پوست را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث آسیب‌های متفاوتی به آن می‌شود. به دلیل آنکه پوست انسان یکی از مهم‌ترین اعضای بدن به شمار می‌رود در حفظ سلامتی آن، باید نهایت تلاش خود را بکنیم. یکی از نقش‌های اصلی پوست انسان، محافظت از صورت و بدن است. 

یکی دیگر از وظایف پوست، ذخیره آب و کنترل دمای بدن است. پوست یکی از اعضای حسی بدن نیز به شمار می‌رود. چاقی باعث ایجاد کبد چرب، دیابت، فشار خون بالا و ... می‌شود. اما از آنجایی که پوست بزرگترین عضو بدن انسان است، بیشتر دچار تخریب و مشکلات مختلفی در اثر اضافه وزن خواهد شد.

تأثیر چاقی بر پوست چه زمانی خود را نشان می‌دهد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده درباره اثرات چاقی روی پوست صورت و بدن، پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که، مشکلات مختلف پوستی در اثر چاقی، بیشتر بعد از سن سی سالگی نشان داده می‌شوند. همچنین پوست زنان بیشتر از مردان درگیر اثرات ناشی از بیماری چاقی می‌شود.

چاقی باعث پیری زودرس در انسان می‌شود؛ زیرا در اثر اضافه وزن، پوست شما بیشتر دچار ترک و ضایعات مختلف خواهد شد. بسیاری از افراد دارای اضافه وزن، صورتی متورم و چاق دارند که پس از کاهش وزن پوست صورت آن‌ها شدیداً افتاده و پیر می‌شود که قطعاً حس ناخوشایندی را در شخص ایجاد می‌کند.

چاقی چگونه باعث ایجاد سلولیت در پوست بدن می‌شود؟

یکی از مشکلات پوستی شایعی که افراد دارای اضافه وزن را درگیر می‌کند، سلولیت است. زمانی که چربی اضافی و مواد زائد زیر پوست بدن شما جمع می‌شود، سلولیت ایجاد خواهد شد. سلولیت بیشتر در اعضایی، مثل کشاله ران، باسن، شکم، پهلو و بازو ایجاد می‌شود.

حدود 70 تا 80 درصد از خانم‌ها با سلولیت درگیر هستند. از مهم‌ترین دلایل ایجاد این مشکل پوستی، تغذیه نادرست و عدم کنترل وزن است. مثلاً خوردن نمک زیاد، غذاهای سرخ کردنی، نوشیدنی‌های الکل‌دار، عدم مصرف آب، خوردن زیاد فست فود و ... از مهم‌ترین عوامل ایجاد سلولیت هستند.

یکی از دلایل مهم دیگر، چاقی و عدم کنترل وزن است که باعث بروز سلولیت در پوست می‌شود. زمانی که شما دارای اضافه وزن باشید، درصد چربی بدن بالا خواهد رفت و این چربی به بافت های همبند فشار وارد می‌کند و در اثر این اتفاق، سلولیت در زیر پوست ایجاد خواهد شد که ظاهری ناخوشایند دارد. در اکثر موارد حتی پس از کاهش وزن نیز از بین نخواهد رفت. 

سلولیت یکی از بیماری‌های پوستی است که در اثر اضافه وزن ایجاد می‌شود

تأثیر چاقی بر پوست و اختلال در عملکردهای مختلف آن

بیماری چاقی عملکردهای مختلف پوست را دچار مشکل می‌کند. در واقع افراد چاق به شدت دچار مشکلات مختلف پوستی خواهند شد. در ادامه تأثیر اضافه وزن بر پوست و اختلال در عملکردهای مختلف پوست را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • اختلال در سد دفاعی پوست
  • اختلال در عملکرد غدد تعریق در پوست
  • عدم بهبود زخم در اثر چاقی
  • اختلال در عملکرد غده‌های چربی زیر پوست
  • بروز مشکل در کانال‌های لنفاوی زیر پوست
  • مختل شدن عملکرد کلاژن
  • اختلال در غددی که وظیفه تغذیه رسانی به پوست را بر عهده دارند

اختلال در سد دفاعی پوست

پوست انسان، مانند سد دفاعی عمل می‌کند. زمانی که شخصی دچار چاقی شود، آب موجود در پوست از بین می‌رود و پوست خشک خواهد شد. در اثر این اتفاق زخم‌هایی که در بدن ایجاد می‌شوند، دیرتر خوب شده و عملکرد پوست به عنوان سد دفاعی دچار اختلال خواهد شد.

اختلال در عملکرد غدد تعریق

لایه‌های چربی در زیر پوست افراد چاق بسیار بیشتر است. این موضوع باعث می‌شود غده‌های تعریق زیر پوست زیاد شوند و در نتیجه افراد دارای اضافه وزن بسیار بیشتر عرق می‌کنند و همین موضوع باعث بروز ناراحتی و آزار آن‌ها خواهد شد.

بیماری آکانتوز نیگریکانس

از تأثیر چاقی بر پوست به بیماری آکانتوز نیگریکانس نیز می‌توان اشاره کرد. این بیماری باعث تیرگی پوست می‌شود. در واقع چاقی رنگدانه های پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در اثر آن لکه‌های تیره پوست که بافتی ضخیم دارند در کشاله ران، گردن، آرنج و برخی اعضای دیگر دیده می‌شود. 

چاقی تیرگی پوست و مشکل در رنگدانه های پوستی را به دنبال دارد

اختلال در عملکرد کلاژن

پوست انسان از کلاژن تشکیل شده است. کلاژن به بهبود سریع‌تر زخم‌های پوستی کمک می‌کند که در اثر چاقی، عملکرد آن دچار اختلال می‌شود و زخم‌ها دیرتر بهبود می‌یابند.

اختلال در کانال‌های لنفاوی

چاقی و اضافه وزن باعث می‌شود جریان لنفاوی در بدن کند شود و مایع لنفاوی در زیر پوست تجمع کند. در نتیجه بیماری لنف آدم (lymphedema)ایجاد می‌شود. 

اختلال در عملکرد رگ‌های خونی

یکی دیگر از اثرات مخرب چاقی، تغییر جریان خون در پوست شخص دارای اضافه وزن است. در اثر این اتفاق فشار خون بالا و میکروآنژیوپاتی (بیماری مربوط به عروق خونی) در شخص اتفاق می افتد.

یکی از مشکلات شایع در افراد چاق ترک‌های پوستی است

سخن آخر

چاقی عملکرد همه اعضای بدن را دچار مشکل می‌کند و افراد چاق از مشکلات زیادی رنج می‌برند. در این مطلب به تأثیر چاقی بر پوست اشاره کردیم.  مشکلات پوستی متفاوتی که برای افراد چاق ایجاد می‌شود را مورد بررسی قرار دادیم.

توجه داشته باشید که موارد اشاره شده در این مطلب تنها بخشی از مشکلات پوستی افراد چاق بود. اضافه وزن و تجمع چربی اضافی زیر پوست، باعث اختلال و بیماری‌های پوستی زیادی می‌شود که درمان آن‌ها با هزینه و سختی زیادی همراه خواهد بود. پس با داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش وزن خود را در حالتی ایده‌آل حفظ کنید.