انتخاب رنگ مناسب برای مو، همیشه دغدغه اصلی افرادی که است که قصد دارند تغییری در چهره خود ایجاد کنند. اگر شخصی برای اولین بار بخواهد رنگ موهایش را تغییر دهد این وسواس در انتخاب رنگ بیشتر می‌شود.

بیشتر افراد در مراجعه به آرایشگاه اولین سوالی که می‌پرسند این است، رنگ موی مناسب من چیست؟ چه رنگی را انتخاب کنم که به صورتم بیاید و چهره‌ام را شفاف و شاداب نشان دهد؟ 

اگر به دنبال پیدا کردن فاکتورهایی برای پیدا کردن جواب این سوال‌ها هستید، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

فاکتورهای تعیین‌کننده رنگ موی مناسب

همانطور که گفتیم برای انتخاب رنگ موی مناسب باید فاکتورهایی را بررسی کنید. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند:

بررسی رنگ پوست

رنگ پوست یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب رنگ مو است. رنگ پوست نسل به نسل به شما منتقل شده و به سختی قابل تعییر است اما همیشه راه‌هایی وجود دارد تا همان رنگ همیشگی پوست بهتر دیده شود. سوال اینجاست که رنگ موی مناسب من که متناسب با رنگ پوستم است چگونه تعیین می‌شود؟

ملانین همان ماده‌ای که در تعیین رنگ مو و پوست موثر است تعیین کننده آرایش و رنگ موی مناسب به نظر می‌رسد. میناردی یکی از آرایشگران مطرح هالیوود، می‌گوید: تن رنگ پوست فاکتوری مهم و راهنما برای کسانی است که با رنگ مو سر وکار دارند. در مجموع بهتر است پوست‌های سرد، از رنگ‌های سرد و پوست‌های گرم از رنگ‌های گرم استفاده کنند. انتخاب درست رنگ، چهره را شفاف‌تر نشان می‌دهد.

نکته دیگری که نوع پوست را مشخص می‌کند، رفتار پوست در مقابل آفتاب است. برنزه شدن پوست در مقابل آفتاب بیشتر در پوست‌هایی با تناژ تیره اتفاق می‌افتد. سوختن برای پوست‌های روشن‌تر است. البته که بیشتر پوست‌ها در حد وسط قرار دارند و در بازه‌ای هر دو اتفاق برای آنها می‌افتد. شدت هر کدام که بیشتر باشد، نوع پوست براین اساس تعیین می‌شود.

بررسی رنگ چشم

سوال بعدی که پیش می‌آید این است، رنگ موی مناسب من آیا باید با رنگ چشمم تناسب داشته باشد؟ 

یکی از روش‌های معمول در انتخاب رنگ، استفاده از رنگ متضاد چشم است. مثلا اگر رنگ چشم آبی باشد، بهتر است از رنگ مکمل آن مانند بلوند طلایی یا کاراملی استفاده کنید. در افراد با رنگ چشم سبز بهتر است از رنگ‌های تناژ قرمز استفاده کنید.

انتخاب رنگ موی متناسب با رنگ چشم

بررسی استایل شخصی

انتخاب هر آیتم در استایل شخصی متناسب با سلیقه شخص است. مثلا اگر کسی همیشه استایل کلاسیک انتخاب کند، خیلی کم پیش می‌آید که از کفشی مانند آل استار استفاده کند، اضافه کردن این آیتم در این سبک نشانه ورود سلیقه شخصی و جسارت او است.

به طور معمول استایل افراد نشانگر سلیقه رنگ موی آنها است. اما آیا قانون خاصی برای انتخاب رنگ موی مناسب من وجود دارد؟ عنصر جسارت همیشه تغییردهنده عرف است. مهم نیست چه رنگی مویی را انتخاب می‌کنید، مهم این است این انتخاب به شما اعتماد به نفس بدهد. در استایل شخصی باید قانون خودتان را داشته باشید.

چند نکته درباره رنگ کردن مو

  • قبل از رنگ کردن مو اندازه مو را تعیین کنید. رنگی که برای موی بلند مجعد مناسب است شاید برای موی کوتاه صاف مناسب نباشد.
  • نگهداری مو بعد از رنگ اهمیت زیادی دارد. هایلایت روشن روی موی تیره هر 3 تا 5 هفته نیاز به رنگساژ دارد. ریشه مو هر 2 تا3 ماه نیاز به رنگ مجدد دارد. همچنین برای خشک نشدن موهای رنگ شده باید از روغن‌ها و شامپوهای مناسب استفاده کنید.

ترمیم رنگ ریشه مو

  • در انتخاب رنگ توجه کنید که 2 تا 3 درجه از رنگ پوست روشن‌تر و تیره‌تر باشد.
  • قبل از رنگ موهای خود را نشویید، روغن طبیعی مو از آن در برابر آسیب‌های رنگ محافظت می‌کند.
  • اگر قصد دارید از رنگ غیردائمی استفاده کنید، باید بدانید که این رنگ‌ها برای گرفتن شاخه‌های سفید مو و یکدست شدن استفاده می‌شود. از این رنگ‌ها رنگ روشن به دست نمی‌آید. پس شناخت نیاز، برای پاسخ به سوال رنگ موی مناسب من چیست موثر است.
  • بیشتر یا کمتر از زمان تعیین شده رنگ را روی مو نگه‌ ندارید. این کار باعث چند رنگ شدن مو و آسیب دیدن آن می‌شود.
  • رنگ موی بد را با دوباره رنگ گذاشتن جبران نکنید. بهتر است در این مواقع کار را به آرایشگر متخصص بسپارید. گذاشتن رنگ مجدد، آسیب زیادی به آن وارد می‌کند. 

معرفی برنامه style my hair

بیشتر افراد قبل از رنگ کردن مو به این موضوع فکر می‌کنند که کاش می‌شد قبل از رنگ کردن، به شیوه‌ای آن رنگ را روی سر و موهای خود ببینند، تا به تناسب آن با صورت و استایل مطمئن شوند. 

 در برخی موارد کلاه گیس‌ها این مشکل را حل می‌کند. اما مشکل جدیدی که به وجود می آید این است که کلاه گیس دقیقا خود موهای فرد نیست و حتی جنس متفاوتی هم دارد. همچنین ممکن است رنگ موی مورد علاقه فرد، در بین کلاه گیس‌ها موجود نباشد.

برای حل این مشکلات برنامه‌ای وجود دارد که به کمک آن می‌توان هر رنگ و مدل سایه‌ای از رنگ را روی مو تست کرد. این برنامه با قرار دادن رنگ روی موهای فرد، تصوری از زمان بعد از رنگ کردن ایجاد می‌کند.

برای استفاده از این برنامه باید موهایتان را در دو طرف صورت بگذارید، سپس با استفاده از دوربین موبایل تصویر خود را به برنامه دهید. بعد از آن رنگ‌های مختلف را روی آن تنظیم کنید.

برنامه  style my hair

سخن آخر

تمام مواردی که گفته شد، برای این است که به سوال رنگ موی مناسب من چیست برسیم. فاکتورهای بالا در تعیین ظاهری زیبا تاثیر دارند. درواقع قانون‌ها برای این هستند که کار شما را در انتخاب آسان‌تر کنند. یعنی اگر 100 انتخاب دارید، قانون کمک می‌کند، فیلترهایی برای خود انتخاب کنید. اما با در نظر گرفتن همه این‌ها باز هم باید به این نکته مهم توجه کنید که قانون‌ها همیشه جواب نمی‌دهند و بهتر است همیشه برای داشتن استایل شخصی، دست به کار شوید. آنچه سلیقه شماست و آنچه به شما احساس رضایت می‌دهد، اهمیت دارد.