داشتن روتین پوستی امری ضروری برای سلامت پوست است. نیاز پوست در روز و شب متفاوت است. صبح در معرض آلودگی‌ها، نور خورشید و اشعه‌های مضر آن قرار می‌گیرد که پیری زودرس را به همراه دارد. در زمان شب پوست نیاز دارد خود را ترمیم کند تا آسیب‌هایی که طی روز به آن وارد می‌شود را کاهش دهد. 

تعذیه پوست و مراقبت‌های مداوم آن به افزایش سلامتی پوست کمک می‌کند.

در این مطلب قصد داریم تا به روتین مراقبت از پوست صورت در روز و شب، بپردازیم. با ما همراه باشید.

مراحل روتین صبحگاهی پوست

برای رعایت روتین صبحگاهی مراحل زیر را رعایت کنید.

مرحله1؛ پاکسازی

هنگام خواب، پوست و مو چربی تولید می‌کنند که روی روبالشتی و ملافه‌ها می چسبد. گرد و غبار محیط هنگام خواب و در طی روز در اتاق خواب وجود دارند و تهدیدی برای پوست در هنگام خواب هستند. صبح هنگام باید با شوینده‌ای مناسب پوست، این آلودگی‌ها را از بین ببرید.

می‌توانید از پاک کننده دارای ویتامین c استفاده کنید. یک دقیقه آن را روی پوست ماساژ دهید. سپس با آب ولرم بشویید. با این کار پوست شفاف و تمیز می‌شود.

مرحله2؛ لایه برداری

در زمان خواب، پوست خود را بازسازی می‌کند. سلول‌های مرده بعد از بیدار شدن، باید از روی پوست برداشته شوند. این سلول‌ها اگر باقی بمانند پوست را کدر می‌کنند. با برداشتن آنها پوستی شفاف و آماده آرایش روزانه خواهید داشت.

برای انجام این مرحله از روتین مراقبت از پوست صورت، از لوسیون لایه بردار ملایم استفاده کنید.

مرحله 3؛ مرطوب کردن و ایجاد لایه محافظ

از پوست باید در مقابل نور خورشید و رادیکال‌های مضر آن محافظت کنید. این رادیکال‌ها باعث پیری زودرس می‌شوند.

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست در کنار استفاده از ویتامین c برای مرطوب کردن آن، موثر است. لازم است که در کل روز حتی اگر در خانه هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. برخی افراد فکر می‌کنند اگر خورشید را مستقیم نبینند، نیاز به ضد آفتاب نیست، در صورتی که در تمام روز باید از آن با تمدید 2 ساعته استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده برای از مراقبت پوست

مراحل روتین شبانه

برای رعایت روتین مراقبت از پوست صورت شبانه، مراحل زیر را رعایت کنید.

مرحله 1؛ تمیز کردن صورت

قبل از خواب به دلیل اینکه پوست در طی شب نیاز به تنفس و بازسازی دارد، باید هر نوع آلودگی و مواد آرایشی از روی آن پاک شود. شاید بعضی روزها فکر کنید، چون کل روز را در خانه بودم و از هیچ مواد آرایشی استفاده نکردم، نیاز به پاک کردن صورت ندارم، اما پاک کردن صورت فقط منحصر به پاک کردن آرایش نیست. درست است که مواد ضعیف‌تری در این مواقع استفاده می‌شود، اما هیچگاه نباید حذف شود.

برای پاک کردن آرایش که امری ضروری است و اگر انجام ندهید صبح با جوش و انواع مشکلات بیدار می‌شوید، باید از پاک کننده‌های مخصوص آرایش استفاده کنید. مثلا برای پاک کردن لب باید از بالم لبی استفاده کنید که رژ لب را به خوبی پاک کند و همچنین آن را خشک نکند. برای پاک کردن آرایش می‌توانید ابتدا از میسلار واتر استفاده کنید؛ سپس با شوینده مناسب صورت، آن را عمیقا بشورید. پاک کردن آرایش چشم را فراموش نکنید، زیرا علاوه بر به وجود آمدن چروک دور چشم، خود چشم هم آسیب می‌بیند.

مرحله 2؛ لایه برداری

قسمت اصلی روتین مراقبت از پوست صورت، لایه برداری شب است. در این زمان آلودگی بیشتری روی پوست قرار دارد. همچنین برای اثربخشی لوازمی که برای درمان شبانه پوست استفاده می‌کنید، باید پوست عمیقا تمیز باشد. این لایه‌بردار باید به قدر کافی ملایم باشد که بتوانید از آن دوبار در روز، یعنی صبح و شب استفاده کنید. البته انواع لایه بردارهایی وجود دارند که با فاصله بیشتر، یعنی دو بار در هفته و حتی بیشتر استفاده می‌شوند. اگر از این نوع هر روز استفاده کنید، پوست آسیب زیادی می‌بیند.

پاک کردن آرایش در انتهای روز ضروری است

مرحله3؛ ترمیم و مرطوب کردن پوست

شب زمان ترمیم و استراحت پوست است. مراقب باشید که از کرم‌های درمانی سنگین استفاده نکنید. کرم‌های درمانی باعث بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش می‌شوند. 

بهتر است پوستتان را با ویتامین A ماساژ دهید. ماساژ همیشه به سمت بالا باشد تا از افتادگی پوست جلوگیری کند. البته در قسمت پیشانی به دلیل تفاوت قرارگیری ماهیچه‌ها باید به اطراف صورت ماساژ دهید. 

از مرطوب کننده‌ها و آبرسان‌ها برای انجام روتین مراقبت از پوست صورت، برای ترمیم شبانه استفاده کنید.

برای لب‌ و دور چشم که پوست حساس‌تری نسبت به سایر نواحی پوست دارند، حتما از کرم‌های مخصوص خودشان استفاده کنید. 

نکات تکمیلی

روتین مراقبت از پوست صورت، جنسیت ندارد و باید همه افراد در هر سنی که هستند، متناسب با پوست خود انجام دهند.

شوینده‌هایی که روزمره با آنها سرو کار دارید برای پوست مضر هستند، بهتر است بعد از هر بار استفاده دستان خود را مرطوب کنید.

شب‌ها همیشه قبل از خواب پاهای خود را بشویید و با کرم مخصوص ماساژ دهید. به این شکل هم خواب راحتی دارید و هم از پاهای خود مراقبت کرده‌اید.

برای نواحی تیره‌تر، مانند زانو، آرنج، زیر بغل و ناحیه بیکینی از کرم‌های روشن‌کننده و مرطوب کننده استفاده کنید.

توجه به نواحی تیره بدن

سخن پایانی

پوست به عنوان اولین محافظ بدن، نیاز به مراقبت مداوم دارد. هر بار که به دلایلی، مانند خستگی زیاد و یا در دسترس نبودن مواد روتین پوستی، از ان مراقبت نمی‌کنید، به سمت پیر شدن پوست و آسیب رسیدن به آن حرکت می‌کنید.

در کنار این مراقبت‌ها باید بدانید که مراقبت از تغذیه هم اصل مهمی است. اگر درون بدن شما سالم باشد، روتین مراقبت از پوست صورت جواب می‌دهد. در غیر این صورت تمام روتینی که انجام می‌دهید، بی‌فایده به نظر می‌رسد.