بیش از 100 سال است که سازمان‌هایی برای حمایت از حیوانات در مقابل تست‌های حیوانی شکل گرفته است. کرولتی فری و leaping bunny هر دو از شناخته شده‌ترین سازمان‌هایی هستند که برای تست‌ لوازم آرایش از حیوان استفاده نمی‌کنند. این شرکت‌ها تضمین می‌دهند که هیچ حیوانی در پروسه تولید و تست لوازم آرایش آسیب نمی‌بیند. 

اما چه دلایلی برندهای تولید لوازم آرایشی و سازمان‌های سلامت و تولید دارو را ترغیب به استفاده از این اصل کرد؟ اگر می‌خواهید با کرولتی فری و لوازم آرایشی بدون تست حیوانی بیشتر آشنا شوید، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

تاریخچه پیدایش کرولتی فری

فرانسیس پاور کاب، موسس سازمان کرولتی فری در سال 1898 است. او در سفرهایش به اروپا با موارد زیادی از حیوان آزاری مواجه شد و از آنجا که او مدافع حقوق حیوانات بود، شروع به فعالیت‌هایی در زمینه مبارزه با بدرفتاری‌ها و آسیب رساندن به حیوانات کرد. 

او در ابتدای کار چند مقاله در این باره نوشت و در آنها سعی کرد مردم را از این اتفاقات آگاه کند. در اواخر قرن 19، با این اطلاع‌رسانی‌ها، مردم بریتانیا نسبت به آسیب‌هایی که بر اثر آزمایشات روی حیوان‌ها انجام می‌شد، واکنش نشان دادند و جنبش‌هایی تشکیل دادند. 

تا سال 1940 بیشتر از 154 شعبه از انجمن‌های حمایت حیوانات در سراسر جهان تشکیل شد. در سال 2015، این سازمان تبدیل به سازمان بین‌المللی کرولتی فری شد و هم اکنون فعالیت گسترده‌ای را در جهان انجام می‌دهد. یکی از این فعالیت‌ها تولید لوازم آرایشی بدون تست حیوانی است.

هدف سازمان کرولتی فری چیست؟

با وجود اینکه بیش از 100 سال از ایجاد این سازمان می‌گذرد، اما همچنان در تمام جهان تست حیوانی انجام می‌شود، درست است که تست حیوانی نتیجه بهتر و درست‌تری دارد اما دانشمندان این حوزه نسبت به عمل ظالمانه و تغییراتی که ممکن است در محیط زیست رخ دهد، اعتراض دارند.

در این بین بعضی از دانشمندان همچنان روی آزمایشات حیوانی تاکید دارند. دلیل این موضوع این است که آزمایش‌هایی که در گذشته گرفته شده تنها زمانی با آزمایش‌های امروزی قابل مقایسه است که مانند قبل روی حیوانات انجام گیرد. یکی از اهداف این سازمان، دور شدن از این تفکر است.

این سازمان سعی دارد با حمایت‌های مالی که دریافت می‌کند، راهکارهایی برای جایگزین کردن این تست پیدا کند. سازمان animal-free research UK در طول 50 سال از 200 پروژه برای انجام آزمایش بدون حیوان کمک مالی کرده است. این پروژه‌ها شامل تحقیقاتی در زمینه سرطان، آلزایمر، آسم، دیابت و بیماری‌های کلیه، قلب و کبد است. همچنین شرکت‌های تولید لوازم آرایش خودشان به سمت تولید لوازم آرایشی بدون تست حیوانی رفته‌اند.

خرگوش آسیب دیده در تست لوازم آرایش

آزمایش روی حیوانات تا چه میزان در زندگی انسان‌ها اهمیت دارد؟

هر سال بیشتر از 200 آزمایش روی حیوانات برای تشخیص انواع بیماری‌ها، پیدا کردن راه‌های درمان و تست لوازم آرایش انجام می‌شود. از مجموع تست‌هایی که انجام می‌شود، فقط 13 درصد به طور ویژه به این تست‌ها نیاز داشتند.  

92 درصد از این آزمایش‌ها در حوزه دارویی، با وجود داشتن تست حیوانی موفق، در تست انسانی ناموفق بوده‌اند. همچنین از 85 آزمایش برای واکسن HIV/AIDS هیچکدام در تست انسانی موفق نبودند. مدت زمانی که به طور میانگین برای کشف دارویی نیاز است 14 سال و درصد موفقیت تنها 5% است. در نتیجه اگر به سمت پیدا کردن راه‌های مدرن نرویم، با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

معرفی برندهای لوازم آرایشی بدون تست حیوانی

امروزه انسان‌ها نسبت به رفتاری که با حیوانات در زمان آزمایش‌ برای تست لوازم آرایش می‌شود، آگاهی بیشتری دارند. بسیاری از افراد هنگام خرید به دنبال پیدا کردن لوگوی کرولتی فری روی محصول هستند. 

در ادامه 7 برند در این زمینه را معرفی می‌کنیم.

برند Rare beaytu

رر بیوتی، برند آرایشی سلنا گومز، برندی وگان و بدون تست حیوانی است. سلنا گومز در این باره می‌گوید: این برند برای از بین بردن استاندارهای آرایشی غیرواقعی به وجود آمده است. این برند با داشتن انواع طیف ملایم لوازم آرایشی به اهداف خود رسیده است.

برند Huas laboratories

برند زیبایی هاوس توسط لیدی گاگا راه اندازی شده است. این برند لوازم آرایشی بدون تست حیوانی تولید می‌کند و وگان است. لیدی گاگا برای محصولات برند خود نام‌های عجیب مانند بالرزین زنجیری استفاده می‌کند. با استفاده از محصولات لیدی گاگا خلاقیت جدیدی در آرایش خواهید داشت.

مبارزه با تست حیوانی لوازم آرایش

برند By Terry

این برند وگان و کرولتی فری، برندی مجلل و گران است. استایلیست‌های مطرح اغلب از این برند استفاده می‌کنند.

برند Charlotte tilbury

این برند توسط شارلوت تیلبری در بریتانیا و با هدف تولید محصولات کرولتی فری تاسیس شده است. محصولات این برند با توجه با قیمت آن کیفیت بالایی دارند. در تولید این محصولات از مواد اولیه حیوانی استفاده نمی‌شود.

برند Cult cady cosmtics

این برند در کنار کرولتی فری بودن ویژگی خاص دیگری هم دارد. کالت کندی، برندی غیرباینری است، این به این معناکه لوازم آرایش فقط مخصوص زن‌ها نیست و انسان‌ها فارغ از هر جنسیتی که دارند، حق استفاده از آنها را دارند.

برند Avril makeup

محصولات آرایشی و بهداشتی برند آوریل در کشور فرانسه تولید می‌شود. محصولات آن شامل لوازم آرایش، لاک، محصولات مراقبت از مو و پوست، محصولات کودک و لوازم جانبی آرایش است. تمامی محصولات این برند، لوازم آرایشی بدون تست حیوانی هستند. همچنین همه این محصولات گواهی محصول ارگانیک coCert  را دارند.

برند NYX cosmtics

محصولات 100 درصد وگان و کرولتی فری  NYXبا قیمت مقرون‌به‌صرفه و مطابق با استاندارد‌های زیبایی روز تولید می‌شوند. این برند در کنار تولید محصولات آرایشی، ویدئو‌های آموزشی برای آموزش دادن به مبتدیان و حرفه‌ای‌ها نیز تولید می‌کند.

به تست حیوانی لوازم آرایش پایان دهید

سخن پایانی

 درست است که سازمان‌هایی مانند Cruelty- Free، Animal-Free Research UK ، leaping Bunny در این زمینه فعال هستند اما برای اینکه نتایج جهانی شوند و به سرعت به هدف نزدیک شویم، همه مردم باید در این راه مبارزه کنند. با افزایش آگاهی این تغییرات زودتر انجام می‌شود. یکی از راه‌های فعالیت‌های مردمی استفاده از لوازم آرایشی بدون تست حیوانی است. سعی کنید در زمان خرید لوگوی کرولتی فری را روی محصولات پیدا کنید.