مصرف ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و موادمعدنی غنی از پتاسیم، منیزیم و غیره برای بدن بسیار ضروری است. همه ما بارها چنین صبحت‌هایی را چه از پزشکان و چه از بزرگان شنیده‌ایم. ویتامین‌هایی، مثل ویتامین E برای بسیاری از فعالیت‌های بدن حیاتی هستند. 

در ادامه می‌خواهیم شما را با این ویتامین جادویی و شگفت‌انگیز آشنا کنیم. اشاره‌ای به طرق مختلف مصرفش داریم. به شما اطمینان می‌دهیم اگر از مزایای ویتامین ‌E برای پوست آگاه شوید از مصرف آن دست برنمی‌دارید! چند دقیقه‌ای همراه ما باشید تا ویتامین دوست داشتنی ‌E را بشناسید و آن را بخشی از زندگی خود کنید. 

ویتامین‌E چه ماهیتی دارد؟

جالب است بدانید که مزایای ویتامین E برای پوست با ساختارش رابطه مستقیم دارد. اما چطور؟ ویتامین E محلول در چربی است. به این معنا که این ویتامین در چربی راحت‌تر حل و منتقل می‌شود.

این ویتامین ساختارهای مختلفی دارد. ساختاری که برای بدن انسان مفید است، آلفا-توکوفرول نام دارد. این ساختار نقش آنتی‌اکسیدانی دارد و رادیکال‌های آزاد بدن را نابود می‌کند. آسیبی که رادیکال‌های آزاد وارد می‌کنند، بسیار مخرب و وسیع است. 

ویتامین ‌E دشمن رادیکال‌های آزاد بدن

آنتی اکسیدان‌های موجود در ویتامین E رادیکال‌های آزاد را نابود می‌کنند. رادیکال‌های آزاد، الکترون‌های آزادشده از اتم‌‌‌های شکسته‌ شده‌اند. رادیکال‌های آزاد به شدت روی بدن و به خصوص پوست تاثیر مخرب دارند. منجر به ابتلا به سرطان، دیابت، زوال عقل، تصلب شرایین و پیری زودرس می‌شوند. این تنها چند مورد از خرابکاری‌های رادیکال‌ها در بدن هستند.

رادیکال‌های آزاد، الکترون‌های هر سلولی که سر راهشان باشند را جذب می‌کنند؛ مثلا الکترون‌های موجود در ویتامین  E، پروتئین‌های پوست، بافت پیوندی و غشاء سلول‌ها. مزایای ویتامین E برای پوست دقیقا همینجا نمایان می‌شوند. این ویتامین مانع جذب الکترون سلول‌های پوستی توسط رادیکال‌های آزاد می‌شود. ‌

 9  مورد از مزایای ویتامین E برای پوست

ویتامین E مزایای فوق العاده‌ای ‌برای پوست دارد، کافی است چند هفته این ویتامین را مصرف کنید تا نتایج شگفت انگیزش را به چشم ببینید. اما خواص ویتامین E در آنتی‌اکسیدان‌ها خلاصه نمی‌شود. مزایای روغن ویتامین E شامل موارد زیر است:

1. خاصیت آبرسانی: این خاصیت با جذب و حفظ آب درون مولکول صورت می‌گیرد. با مصرف این ویتامین عملا آبرسانی به پوست و سلول‌ها را بدون نوشیدن آب یا مایعات امکان‌پذیر می‌کنید.  

ویتامین E التهاب پوست را کاهش می‌دهد

2. درمان خشکی پوست: ویتامین ‌E با خاصیت آبرسانی‌اش این درمان فوری را انجام می‌دهد. 

3. ترمیم پوست: این ویژگی ویتامین E در ترمیم و بازسازی پوست کاربرد گسترده‌ای دارد. ترمیم جای سوختگی یا زخم با این ویتامین امکان‌پذیر است. 

4.ضدالتهاب: ویتامین ‌E ، ضدالتهابی طبیعی برای کاهش التهابات پوستی و آرام کردن پوست است. 

5. پیشگیری از سرطان پوست: این ویتامین نقش اساسی در کاهش ابتلا به سرطان پوست دارد. این امر با جلوگیری از ربودن الکترون‌‌‌های آزاد توسط رادیکال‌ها صورت می‌گیرد.

6. خاصیت مرطوب کنندگی: مرطوب کردن سطح پوست، از دیگر مزایای ویتامین E برای پوست است. این امر هم با خاصیت آبرسانی ویتامین ‌E میسر است. آنتی اکسیدان‌های ویتامین ‌E نقش ترمیمی و مرطوب کنندگی پوست شما را ایفا می‌کند.

7. خارش پوست و اگزما: این ویتامین خارش پوست را کم می‌کند و اگزمای پوستی را آرام می‌کند. 

8. پسوریازیس: کاهش علائم و پیشگیری از سوختگی‌ها و جوش‌های شدید (خاصیت درمانی ندارد. )

9. خاصیت مراقبت از پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب: ویتامین E از مواد اولیه در ضد آفتاب است.  مصرف مکرر روغن ویتامین E به خصوص برای کسانی که در معرض تابش آفتاب هستند توصیه می‌شود.

بهترین شیوه مصرف ویتامین E 

روغن ویتامین E یکی از بهترین اشکال مصرفی آن است. این روغن‌ها از  ویتامین E استخراج شده‌اند و به کرم‌ها، ژل‌ها، شامپوها و لوسیون‌ها افزوده می‌شوند. این روغن‌ها آنتی اکسیدانی قوی هستند. استفاده از آنها بی دردسر و با تماس مستقیم با پوست صورت می‌گیرند.

ویتامین E باعث شادابی پوست شما می‌شود.

مصرف پوستی با پاره کردن کپسول‌های ویتامین E و ریختن روغن کپسول روی پوست صورت می‌گیرد. بسیاری از محصولات جوان کننده پوست حاوی ویتامین E هستند.

شرط بهره مندی از مزایای ویتامین E برای پوست

مصرف این ویتامین به اشکال مختلفی امکان‌پذیر است. تاثیرگذاری این ویتامین مانند هر محصول درمانی وابسته به چند نکته است:

 • این ویتامین برای پوست‌های مستعد به آکنه، پوست خیلی چرب و پوست حساس توصیه نمی‌شود. 
 • در موارد خیلی نادر، این ویتامین باعث بروز حساسیت می‌شود. حساسیت‌ ممکن است با خارش، جوش و یا سوزش خود را نمایان کند. دلیل آن همچنان مشخص نیست، اما جای نگرانی وجود ندارد، تنها 1 درصد از مصرف کنندگان ویتامین E این حساسیت را تجربه  می‌کنند. 
 • بهترین شکل مصرفی را در نظر بگیرید. این ویتامین محلول در چربی است و از طریق روغن و کرم به بهترین شکل منتقل می‌شود. 
 • مصرف همزمان ویتامین C ، مزایای ویتامین E برای پوست را دو چندان می‌کند. ویتامین E رادیکال‌ها را شناسایی و نابود کرده و سپس ویتامین C مولکول را بازسازی می‌کند. 
 • اگر پوست حساسی دارید یا اولین تجربه‌تان در مصرف ویتامین E است، از مرطوب کننده‌‌های ویتامین E استفاده کنید. 
 • دقت داشته باشید که این ویتامین حساسیت، عفونت و مواردی که باعث خارش می‌شوند را درمان ‌نمی‌کند. این ویتامین صرفا با خاصیت مرطوب کنندگی که دارد، خارش پوست را کمتر می‌کند. 
 • طبعا می‌توان با مصرف روغن ویتامین E از خشکی پوست پیشگیری کرد. 
 • قبل از مصرف این ویتامین حتما با پزشک متخصص پوست و موی خود مشورت کنید.
 • میزان مجاز مصرف ویتامین E در روز 15 میلی گرم است. از مصرف بیش از حد اجتناب ورزید. 

مزایای ویتامین ‌E برای پوست؛ مواغذایی

مواد‌ غذایی بسیاری سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های ویتامین ‌E  هستند. خوراکی هایی مثل: 

تنها با مصرف مواد خوراکی که حاوی ویتامین E هستند، به شادابی پوست صورت خود کمک کنید.

 • روغن دانه گندم
 • مغز بادام و فندق
 • آووکادو
 • تخم آفتابگردان
 • بادام زمینی و کره بادام زمینی
 • روغن دانه سویا
 • چغندر سبز، کلم‌برگ سبز و اسفناج خام
 • کدو تنبل
 • آسپاراگوس و بروکلی پخته شده
 • انبه
 • فلفل دلمه‌ای قرمز
 • زیتون 

کلام آخر

ویتامین ‌E یکی از جادویی‌ترین و موثرترین ویتامین‌ها برای پوست است. مزایای ویتامین ‌E برای پوست شامل موارد بسیار زیادی می‌شود. این ویتامین چه در محصولات مراقبت از پوست و مو و چه در پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست استفاده می‌شود. به تاخیرانداختن پیری از جدابیت‌های ویتامین  به حساب می‌آید.

اکنون که با خواص بی‌شمار این ویتامین برای پوست آشنا شدید همین حالا ویتامین ‌E را وارد روتین پوستی خود کنید.  نتایج شگفت‌انگیز را پس از دو الی سه هفته می‌بینید.