آیا می‌دانستید شما می‌توانید با رعایت تنها چند دستورالعمل ساده از شر منفذهای بزرگ پوست خود خلاص شوید؟ این منفذها که برای حفظ سلامت پوست ایجاد می‌شوند، ممکن است آنقدر بزرگ شوند که نه تنها ظاهر ناخوشایندی به همراه داشته باشند، بلکه باعث ‌شوند که آرایش با کیفیت بالایی روی صورت ظاهر نشود.

به خواندن این مطلب ادامه دهید تا روش‌های ایمن و مؤثر برای مراقبت از منافذ پوست را بشناسید و به پوست خود این امکان را بدهید که بهترین حالت را داشته باشد.

مهم‌ترین دلیل ایجادمنافذ پوست چیست؟

در حالت عادی پوست دارای منافذ بسیار زیادی است. این سوراخ‌های ریز در همه جای پوست، از جمله پوست صورت، بازوها، پاها و هر جای دیگر بدن وجود دارند. این منافذ وظیفه بسیار مهمی دارند، آنها اجازه می‌دهند عرق و روغن از طریق پوست خارج شوند و از این طریق به حفظ سلامت پوست کمک می‌کنند.

منفذهای پوست همانند منافذ فولیکول‌های مو عمل می‌کنند. این سوراخ‌ها با اینکه بسیار مهم هستند، اما برخی افراد از حالتی که در پوست ایجاد می‌کند خوششان نمی‌آید، به خصوص در قسمت‌هایی از بدن که بیشتر به نظر می‌رسند؛ مثل بینی، پیشانی و روی گونه‌های صورت.

تقریبا هیچ راهی برای بستن کامل منفذ‌های پوست وجود ندارد، اما راه‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود کمتر روی پوست شما به چشم بیاید.

11 راه موثر برای کمتر دیده شدن منافذ پوست 

راه‌های زیادی برای اینکه منفذهای پوست کمتر به چشم بیایند، وجود دارد، ما در ادامه 12 راه موثر را به شما معرفی خواهیم کرد:

1- حداقل دوبار در روز صورت خود را بشویید

دوبار شستشوی پوست در طول روز باعث کاهش منافذ پوست می‌شود.

پوستی که اغلب چرب است یا دارای منافذ بسته است، به شدت از پاک کننده‌های روزانه سود می‌برد. یک مطالعه بالینی در سال 2006 نشان داد که استفاده از پاک‌کننده خوب، برخی علائم آکنه را به حداقل می‌رساند و منافذ پوست را پاک نگه می‌دارد. استفاده از این پاک کننده‌ها باعث می‌شود که منفذهای پوست شما کمتر در معرض دید باشد.

شما می‌توانید پاک‌کننده را یک نوبت در صبح و یک نوبت در عصر استفاده کنید. فراموش نکنید که شستشوی بیشتر ممکن است پوست شما را تحریک کند.

2- از محصولات مبتنی بر آب یا ژل استفاده کنید

آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از محصولات مبتنی بر آب را به خصوص در رابطه با آرایش را توصیه می‌کند. در رابطه با پاک کننده‌ها محصولات مبتنی بر ژل گزینه بسیار خوبی هستند؛ زیرا آن‌ها به پاکسازی روغن از روی پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود که منافذ پوست کمتر به چشم بیایند، این راه برای کسانی که پوست چرب دارند، بسیار موثر است.

3- از مصرف محصولاتی که حاوی روغن و الکل هستند، خودداری کنید

روغن می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شود و الکل باعث قرمزی و خشکی پوست می‌شود، به همین دلیل باید از مصرف محصولاتی که دارای روغن و الکل هستند بپرهیزید به کاهش منافذ پوست خود کمک کنید.

محصولاتی که به عنوان پاک‌کننده‌های مرطوب‌کننده به بازار عرضه می‌شوند، ممکن است روی پوست باقی بماند و چربی پوست را افزایش دهد. افزایش چربی با باز شدن منفذهای پوست رابطه مستقیم دارد.

4- هر روز پوست خود را مرطوب کنید

هنگامی که پوست خود را مرطوب می‌کنید، سبوم یا چربی کمتری را تولید می‌کند تا خشکی جبران شود. یک مرطوب‌کننده بدون روغن انتخاب کنید تا بعد از اینکه پوست خود را می‌شویید، آن را به پوست خود بمالید. 

مرطوب‌کننده به روغن غدد چربی کمک می‌کند تا عمیق‌تر به پوست نفوذ کند و از باز شدن بیش از اندازه پوست جلوگیری می‌کند. 

5- از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید

رتینوئید کلمه‌ای فانتزی است که برای ویتامین A در نظر گرفته شده است. تحقیقات نشان داده است که استفاده از محصولات دارای ترکیبات رتینوئید‌ در کاهش سایز منافذ پوست بسیار موثر هستند. 

6- پوست خود را لایه‌برداری کنید

با تمیز کردن صورت، هرگونه کثیفی یا آلودگی روی سطح پوست، همراه با سلول‌های مرده که ممکن است ایجاد شده باشند، از بین می‌رود. این کار باعث می‌شود که صورت شما صاف‌تر و سفت‌تر شود و تعداد منافذ بزرگ آن به حداقل برسد. بهتر است که یکبار یا دوبار در هفته لایه‌برداری را انجام دهید.

7- از ماسک خاک رس استفاده کنید

در سال 2012، محققان با آزمایش بالینی که انجام دادند، متوجه شدند که مصرف دوبار در هفته مخلوط خاک رس با روغن جوجوبا باعث می‌شود که منافذ پوست آن‌ها حدود 54 درصد کوچک‌تر شود. ماسک‌های خاک رس با خشک کردن سبوم زیر منافذ و همچنین چسبیدن ناخالصی‌ها به ماسک، زمانی که دارد خشک می‌شود، تعداد منافذ را به حداقل می‌رسانند. شما می‌توانید از ماسک خاک رس دو تا سه بار در هفته استفاده کنید.

استفاده از ماسک‌ خاک رس برای کمتر دیده شن منافذ پوست

8- روغن‌های ضروری را استفاده کنید

روغن‌هایی مثل روغن میخک باکتری‌ها را از پوست شما دفع می‌کند که باعث می‌شود پوست شما منافذ کمتری داشته باشد. شما باید بعد از مشورت با یک متخصص پوست روغن متناسب با پوست خود را انتخاب و تهیه کنید.

9- لایه‌برداری شیمیایی را امتحان کنید

بزرگ شدن بیش از اندازه پوست نشان می‌دهد که پوست شما بیش از اندازه سبوم تولید می‌کند، در این زمان است که شما باید لایه‌برداری شیمیایی را امتحان کنید. لایه‌برداری شیمیایی به تنظیم تولید سبوم کمک می‌کند و باعث می‌شود سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های قدیمی و آسیب‌دیده شوند. توجه کنید که استفاده از این لایه‌بردارها باید در حد اعتدال باشد، زیرا ممکن است پوست شما را نسبت به آفتاب حساس کند.

10- هرگز ضد آفتاب را نادیده نگیرید

استفاده از کرم‌ ضد آفتاب به صورت روزانه، حتی در زمستان یا زمانی که در خانه هستید، بسیار مهم است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست شما را خشک می‌کند و باعث می‌شود که منافذ پوست بزرگتر دیده شوند، همچنین باعث کاهش انعطاف پوست می‌شود. توصیه می‌کنیم در طول روز حتما از کرم‌های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب را در هر شرایطی جدی بگیرید.11- قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

ماندن آرایش در طول شب، باعث می‌شود که باکتری و روغن روی پوست تجمع پیدا کند و باعث می‌شود که منافذ بزرگتر شوند و بیشتر در معرض دید باشند. بهتر است بعد از شستشوی کامل استفاده از تونر را برای رفع هر نوع آلودگی استفاده کنید.

سخن پایانی

منافذ پوست عملکردی خاص دارند و برای حفظ سلامت پوست تشکیل می‌شوند، اما جالب است بدانید که بزرگ شدن این منفذها نوعی اعتراض به شرایط نامطلوب پوست است، در واقع زمانی که شما از رسیدگی به پوست خود غافل می‌شوید، پوست با بزرگ کردن منفذهای خود به شما هشدار می‌دهد که نیاز به رسیدگی دارد.

ما در این مطلب 11 راه موثر را به شما معرفی کردیم تا با رعایت آن بتوانید سایز منفذهای پوست خود را کاهش دهید. فراموش نکنید که سلامت پوست زیبایی شما را دوچندان می‌کند.