همه ما به تمیزی موهایمان اهمیت می‌دهیم و آنها را با شامپو می‌شوریم. این قضیه درباره لباس‌ها، کفش‌‌ها و همه وسایلی که استفاده می‌کنیم نیز صدق می‌کند. اما چقدر به تمیزی براش آرایشی خود اهمیت می‌دهیم؟

براش‌های آرایشیاز وسایلی هستند که به طور روزانه با صورتمان تماس دارند، اگر کثیف باشند آلودگی زیادی را به پوست ما انتقال می‌دهند و این آلودگی باعث آسیب رسیدن به پوست ما می‌شود. آلودگی‌هایی که روی براش‌های آلوده می‌چسبند، باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند؛ در نتیجه پوست جوش می‌زند. همچنین اگر براشی کثیف باشد عملکرد خود را هم از دست می‌دهد.

اگر تصمیم گرفتید که براش‌های خود را تمیز کنید اما نحوه تمیز کردن براش آرایشی را نمی‌دانید، در این مطلب قصد داریم تا شما را با مراحل آن آشنا کنیم. 

برای تمیز کردن براش آرایشی به چه چیز‌هایی نیاز دارید؟

قبل از  اینکه با نحوه تمیز کردن براش‌های آرایشی آشنا شوید، ابتدا لازم است مواردی را آماده کنید.

قطعا اولین مورد براش‌ها هستند. بعد از آن کاسه آب ولرم آماده کنید، زیرا در آب سرد شاید تمام مواد از روی براش پاک نشود و آب داغ هم ممکن است به بافت موهای براش آسیب وارد کند. پاک‌کننده مناسب یا صابون برای پاک کردن مواد آرایشی از روی براش مورد بعدی است و در آخر حوله‌ای تمیز و لطیف برای خشک کردن آنها نیاز است.

تمیز کردن براش آرایشی

آموزش نحوه تمیز کردن براش آرایشی مانند یک حرفه‌ای

قبل از شروع به تمیز کردن براش بهتر است نکاتی را بدانید. اگر براش شما از موی طبیعی ساخته شده باشد، بهتر است از تمیزکننده پودری برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اگر براش از موی مصنوعی ساخته شده باشد، پاک‌کننده‌های مایع و کرمی برای آن بهتر هستند. حال به نحوه شستشو می‌پردازیم.

 1. براش‌ها را بر اساس نوع تمیز کردن از هم جدا کنید. 
 2. موهای براش‌ها را با آب ولرم خیس کنید. توجه داشته باشید که فقط قسمت موهای براش را خیس کنید زیرا امکان دارد چسبی که باعث چسبیدن موها شده است، کنده شود.
 3. روی موها متناسب با جنسشان صابون یا تمیزکننده پودری مناسب بریزید، سپس در کف دست یا دستکش به آرامی با حرکات دایره‌ای، برس را بچرخانید. اگر نیاز بود آب به آن اضافه کنید. با انگشت‌ها لابه‌لای موهای براش را بکشید، زیرا امکان دارد روغن‌ها و آلودگی‌ها بین آنها بمانند.
 4. صابون‌ها و مواد شوینده را از روی موها بشویید. اگر هنوز احساس کردید که آلودگی و کرم‌ها روی براش باقی مانده است، دوباره شستشو را تکرار کنید. اما توجه داشته باشید که بیشتر از 3 بار این کار را تکرار نکنید. 
 5. در این مرحله آب باقی مانده روی براش را با حوله نرم خشک کنید. در حین این کار مراقب موهای براش باشید و با فشار این کار را انجام ندهید.
 6. در انتهای آموزش نحوه تمیز کردن براش آرایشی، اگر براشی شکل خود را از دست داد، با دست مرتب کنید و برای خشک شدن آن را در محلی مناسب قرار دهید. برای پاک کرده دسته براش از پد الکلی استفاده کنید.

راه‌های دیگر برای تمیز کردن براش آرایشی

برای تمیز کردن براش آرایشی راه‌های دیگری جز روشی که گفته شد هم وجود دارد. شما این امکان را دارید که محلول خانگی برای این کار بسازید و از شوینده‌های شیمیایی به تنهایی استفاده نکنید. اگر مقداری مایع ظرفشویی را با روغن زیتون به نسب مساوی مخلوط کنید، مایع ظرفشویی باعث از بین رفتن میکروب‌ها و روغن باعث پاک شدن مواد باقی مانده در لابه لای موهای براش می‌شود. 

بهترین زمان تمیز کردن براش آرایشی چه موقع است؟

بعد از آموزش نحوه تمیز کردن براش آرایشی، این سوال پیش می‌آید که چه زمانی بهتر است آن را تمیز کنیم.  چند نکته مهم را در نظر بگیرید، یکی اینکه از چه موادی استفاده می‌کنید. کسانی که از مواد سنگین‌تر استفاده می‌کنند، نیاز است که براش خود را بیشر بشویند. همچنین کسانی که پوست حساسی دارند باید بیش از سایر افراد مراقب لوازم آرایش خود و تمیزی آنها باشند. 

مورد بعدی این است که اگر آرایشگر هستید و از براش برای آرایش کردن دیگران استفاده می‌کنید، باید به طور مرطب بعد از هر بار استفاده لوازم آرایش خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

همیشه براش‌های آرایشی را تمیز نگهداری کنید

عمر مفیدی براش‌های آرایشی چقدر است؟

براش‌های آرایشی دوست داشتنی ما هم عمر مفیدی دارند و باید بعد از مدتی از آنها دل بکنیم. براش‌هایی با موهای طبیعی با رعایت نحوه تمیز کردن براش آرایشی، سال‌ها دوام می‌آورند. این درصورتی است که براش‌ها با موهای غیرطبیعی بیشتر تحمل ساییدگی را دارند. پس در هر حال،  موهای براش زمان تعویض آن را مشخص می‌کنند. زمانی که موها ضخیم شوند، تغییر شکل بدهند و یا احساس کنید روی پوست ساییدگی ایجاد می‌کنند، وقت آن رسیده است که به فکر تهیه براش جدید باشید.

چطور عمر مفید براش آرایشی را افزایش دهیم؟

برای اینکه مدت زمانی بیشتری از براش‌های آرایشی دوست داشتنی خود استفاده کنید، چند راه حل داریم. 

 • براش‌هایی که برای مواد آرایشی روشن و تیره استفاده می‌کنید را از هم جدا کنید. به این شکل شستن براش‌ها راحت‌تر می‌شود. 
 • نکات نحوه تمیز کردن براش آرایشی را رعایت کنید.
 • براش‌ها را از نور خورشید و رطوبت دور نگه دارید.
 • گرد و غبار باعث خراب شدن موهای براش می‌شود، بهتر از محل نگهداری تمیز و دور از گرد و غبار باشد.
 • براش‌ها را از هم جدا نگه داری کنید تا آلودگی هرکدام به دیگری سرایت نکند.

رعایت مراحل نحوه تمیز کردن براش آرایشی به ماندگاری آنها کمک می‌کند

نتیجه گیری

لوازم آرایش از جمله وسایلی است که باید نسبت به تمیزی آن حساسیت به خرج دهید. از آنجایی که پوست در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارد و به عنوان لایه پوششی بدن حساب می‌شود، آسیب رسیدن به آن باعث آسیب رسیدن به سلامت کلی بدن می‌شود. با پیروی از آنچه در این مطلب به عنوان نحوه تمیز کردن براش آرایشی به شما معرفی شد، هم پوست سالم‌تری داشته باشید و هم براش‌های آرایشیتان را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید.