براش‌های آرایشی از جمله وسایلی هستند که هم در آرایش روتین روزانه و هم در موارد حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی برای برخی افراد کار حرفه‌ای بدون براش امکان‌پذیر نیست. با استفاده از براش‌ها ظاهر زیباتری به آرایش خود می‌دهید و مواد را به شیوه آسان‌تری استفاده می‌کنید.

در حال حاضر انواع مختلف براش‌ها طراحی و تولید شده‌اند. در نتیجه این تنوع ظاهر و کاربرد، قیمت‌های متنوعی هم خواهیم دید. اما چه فاکتورهایی در این قیمت‌گذاری موثر است؟

در این مطلب قصد داریم تا به عوامل موثر در قیمت ست براش بپردازیم؛ پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

فاکتورهای موثر در قیمت ست براش

قبل از خرید براش باید به چند موضوع که تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده آنها دارند، توجه کنید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

توجه به کاربرد براش

هدف از تولید هر نوع براش متفاوت است. هر ست براش، انواع مختلفی براش برای کاربردهای متنوع دارد. اما این امکان وجود دارد که قصد داشته باشید هر براش را به تنهایی بخرید. بررسی اینکه به چه نوع از آن نیاز دارید در قیمت ست براش، تاثیر زیادی دارد. البته توجه کنید گاهی قیمت یک براش با یک بسته براش برابر می‌کند و حتی بیشتر هم می‌شود که به دلیل اثرگذاری سایر فاکتور‌ها است.

از انواع مختلف براش می‌توان براش رژ گونه، براش سایه‌ چشم، براش لب و انواع براش برای کرم پودر و کانسیلر نام برد.

جنس براش

هر محصولی که می‌خرید، قسمتی از قیمت آن به جنس آن بستگی دارد. براش‌ها از این قاعده جدا نیستند. 

انواع مختلف براش با جنس‌های مختلف وجود دارند. همچنین براش‌ها در قسمت مو هم تنوع جنس دارند. برخی از براش‌ها از جنس موی طبیعی حیوانات ساخته می‌شوند. از آنجا که حیوانات تحت مراقبت هستند، پس میزان کمتری از این براش تولید می‌شود. هرچیزی که کمتر موجود باشد، گران‌تر است.

جنس دیگری که برای براش وجود دارد، موی مصنوعی است. در مجموع براش با موی مصنوعی نسبت به موی طبیعی، قیمت ست براش کمتری دارد. تفاوت دیگری که بین موی طبیعی و موی مصنوعی وجود دارد این است که موی طبیعی در عین حال که لطفات بیشتری دارد، مقدار بیشتری باکتری را به خود جذب می‌کند. اما موی مصنوعی هم تمیز‌تر است و راحت‌تر تمیز می‌شود اما احتمال اینکه برای پوست به خصوص پوست‌های حساس خشن باشد، بیشتر است.

توجه به جنس براش توجه به سلامت است

بهتر است از وسایلی استفاده کنید که آسیب کمتری به موجودات زنده وارد می‌کنند. مورد دیگر، میزان موادی است که براش در خود نگه می‌دارد. برخی از انواع موهای استفاده شده، رنگ را بیشتر در خود نگه می‌دارند، به عنوان مثال، موی طبیعی میزان بیشتری مواد به خود جذب می‌کند.

توجه به برند سازنده براش

 از عوامل موثر در تعیین قیمت ست براش، برند است. اصولا برای خرید هر محصولی باید این نکته را توجه داشته باشید که برندهای معتبر معمولا قسمتی از قیمتی که برای محصولات خود می‌گذارند به دلیل  میزان اعتبارشان است. شاید بگویید که میزان کیفیت محصول هم به تناسب بیشتر است. بله درست است اما باز هم میزان قیمت پرداختی بسیار بیشتر از چیزی است که اگر برند به این اندازه مشهور نبود باید پرداخت می‌کردید.

البته همه برندها به خاطر برند پول بیشتر دریافت نمی‌کنند و باید دید که برند به چه دلیل معروف شده است. مثلا برندهای لوکس هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. اما گاهی پیش می‌آید برخی از برندها به دلیل اینکه برس‌های باکیفیت و اقتصادی ارائه می‌دهند، معروف هستند.  

مورد دیگر جنس براش است. برخی برندها جنس موی براشی که استفاده می‌کنند، باعث معروف شدن آنها می‌شود. در نهایت باید به نوع براشی که نیاز دارید توجه کنید. شاید متناسب با کاری که انجام می‌دهید نیاز باشد از برند خاصی استفاده کنید و شاید هم هیچ‌گاه نوع برند مورد توجه شما نباشد.

برندهای متفاوت، براش‌ها را در قیمت متفاوتی عرضه می‌کنند

توجه به نوع ساخت براش

براش‌ها در روش ساخت متفاوت هستند. برخی از براش‌ها دست ساز هستند و به شیوه‌های خاصی، در کارگاهو توسط افراد خبره ساخته می‌شود. انواع دیگر آن نوع کارخانه‌ای هستند که در کارخانه و توسط دستگاه ساخته می‌شوند. اینکه کدام‌یک را انتخاب می‌کنید، در قیمت ست براش موثر است.

براش‌های دست ساز به دلیل اینکه محصول دست هستند و ظرافت بیشتری دارند نسبت به نوع کارخانه‌ای آن گران‌تر هستند.

توجه به ابعاد و ظاهر

اندازه براش آرایشی متناسب با کاربردی است که دارد. مثلا براش رژ گونه از براشی که برای سایه استفاده می‌شود بزرگتر است. این مسئله در مقدار قیمت ست براش تاثیر زیادی دارد. 

براش‌های آرایشی یا شکل‌های مختلف تولید می‌شوند. بیشتر مواقع سعی شده است متناسب با کاربردی که دارند، آن‌ها را طراحی کنند. مثلا بعضی از براش‌ها سرهای گرد دارند و بعضی از آنها مربعی هستند. بعضی موهای ضخیم دارد و بعضی موهای لطیف و کم حجم. همه این‌ها در میزان قیمتی که در نهایت برای براش تعیین می‌شود، تاثیر دارند.

براش‌ها در ابعاد و شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند

سخن آخر

آیا تا به حال توجه کرده بودید که اگر براش نبود، آرایش کردن و پخش مواد آرایشی روی صورت چقدر دشوار می‌شد؟ براش‌ها برای آسان کردن عمل آرایش به وجود آمده‌اند. اینکه چه نوع براشی را با توجه به فاکتور‌های گفته شده انتخاب کنید، تصمیم شماست. اینکه چه کاربردی برای شما دارد در انتخاب شما تاثیر زیادی دارد. نکته‌ای که وجود دارد این است که باید بپذیرید که هر مقداری که برای قیمت ست براش هزینه کنید، کیفیت دریافت می‌کنید و نباید توقع داشته باشید، بیش از آن مقدار چیزی دریافت کنید. پس سعی کنید برای اینکه خرید راضی‌کننده داشته باشید، تمام جوانب را در نظر بگیرید.