باید بدانید با متعادل‌سازی عناصر صورت می‌توان زیبا و جذاب به نظر آمد. شما در آرایش احتیاج دارید بعضی نقاط را بزرگ‌تر، کمرنگ، کوچک‌تر یا پررنگ نشان دهید. به همین دلیل اهمیت کانتور بالا می‌رود. اما ممکن است این پرسش برایتان پیش بیاید که آیا تنها یک آرایشگر می‌تواند این کار را برایتان انجام دهد؟

باید بدانید شما با رعایت کردن یک سری از نکات مهم در منزل خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید. ما در مطالب این صفحه ابتدا مفهوم کاتورینگ صورت را توضیح می‌دهیم و سپس راهکارهای اصولی کانتور نمودن صورت را برای شما همراهان گرامی شرح می‌دهیم و اینک به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب این صفحه همراه ما باشید.


کاتورینگ صورت چیست؟

منظور از کانتور کردن صورت ایجاد نمودن سایه روشن‌هایی در صورت است که به کمک آن‌ها شکل موردنظر به اعضای صورت داده می‌شود. به‌عنوان مثال کشیده یا گرد نشان دادن صورت، اصلاح نمودن شکل بینی، برجسته نمودن گونه‌ها، پنهان نمودن غبغب، کوتاه و بلند نمودن پیشانی، برجسته‌تر نشان دادن لب ها و... همه و همه با انجام یک کانتور ماهرانه برای شما امکان‌پذیر می‌باشد.


نکات مهم در خصوص کانتور نمودن صورت

از انواع کرم‌های هایلایت برای برجسته نشان دادن نقاط مختلف صورت استفاده می‌شود و برای پیشانی، بینی، گونه‌ها و چانه از انواع کرم‌های تیره استفاده می‌گردد. قسمت‌هایی از صورت که در معرض تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد را از رنگ روشن باید استفاده نمود و نکته حائز اهمیت در کانتور صورت انتخاب مناسب‌ترین رنگ می‌باشد و همچنین نباید مابین رنگ‌ها مرزبندی وجود داشته باشد. همچنین باتوجه به اینکه انواع مختلفی از فرم صورت وجود دارد لازم است فرم موردنظر را درست تشخیص بدهیم و سپس متناسب با فرم مورد نظر صورت، کانتور صورت را آغاز کنیم. 


اقدامات لازم برای برجسته نمودن اعضاء صورت

موردی که در کانتور بسیار حائز اهمیت است محو نمودن یا به اصطلاح فیلد کردن خطوط کانتور می‌باشد که اصطلاحا به معنی درهم آمیختن مرزهای روشن و تیره صورت نیز می باشد به‌طوری که نتیجه طبیعی و موردنظر شما را تامین کند.

نحوه انجام کانتور صورت‌های کشیده

در صورتی که تمایل دارید از کشیدگی صورت خود کم و آن را به شکل گرد نشان دهید باید این نکات را در تمامی خطوط تیره و روشن صورت خود رعایت نمایید. لازم است دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از خطوط مورب و رو به پایین استفاده نفرمایید زیرا این مورد، فرم کلی صورت شما را کشیده‌تر نمایش خواهد داد. 


روش انجام کانتور پیشانی‌های بلند  

ابتدا از بخش رویش موهایتان به طرف پایین صورت به‌اندازه‌ای که می‌خواهید کوتاه دیده شود حدود یک تا دو سانت خطوط تیره ایجاد نمایید و در قسمت بین ابروها از جهت بالا از کانتور روشن استفاده نمایید. انجام این موارد باعث می‌گردد تا پیشانی شما پهن‌تر و کوتاه‌تر دیده شود.   


کانتور صورت‌های گرد

اگر فرم صورت شما گرد می‌باشد برای گردن و کنار شقیقه و فک باید از رنگ تیره استفاده نمایید و همچنین برای پیشانی، چانه و وسط بینی و گونه‌ها می‌بایست از هایلایت استفاده کنید و نیز به‌منظور زیبا و جذاب‌تر جلوه دادن آرایش شما از رژگونه برای زیر استخوان گونه استفاده نمایید.


نحوه انجام کانتور صورت قلبی شکل

معمولا این فرم از صورت با صورت‌هایی به شکل دایره و بیضی اشتباه گرفته می‌شود. لذا به منظور تشخیص و تفکیک شکل ظاهری این نوع از صورت‌ها فقط کافی است که به این نکته توجه داشته باشید که اگر اندازه پیشانی و گونه‌های شما نسبت به اندازه فک شما بزرگ‌تر باشد، شکل و فرم صورت شما قلبی می‌باشد و برای کانتور کردن این فرم از صورت باید برای شقیقه و چانه از رنگ تیره و نیز برای روی فک و زیر گونه‌ها از رنگ روشن استفاده نمایید همچنین برای استخوان‌های گونه‌ها نیز می‌توانید از رژ گونه متناسب با رنگ میکاپ‌تان استفاده نمایید.


نحوه انجام کانتور صورت‌های چاق و تپل

برای این نوع از فرم صورت باید از خط‌هایی کاملا برخلاف فرم صورت‌های لاغر و کشیده استفاده نماییم. یعنی کشیدن هر نوع خط صاف اشتباه بوده و باید خطوط مرکزی صورت که همان خط‌های زیر استخوان گونه‌ها می‌باشد رو به پایین و به‌صورت مورب تا اندازه‌ی دو تا سه انگشت مانده به لب کشیده شود. از قسمت پایین یک گوش تا پایین گوش دیگر حدود یک سانت کانتور تیره ایجاد نمایید و چنانچه غبغب دارید کانتور تیره را در غبغب هم ایجاد نمایید.


نحوه انجام کانتور صورت با فرم مربعی

برای مشخص نمودن اینکه فرم صورت شما به شکل مربع می‌باشد یا خیر کافی است اندازه‌ی طول و عرض صورت شما یکی باشد و نیز گوشه‌های صورت شما دارای زاویه‌های شکسته باشد. و باید توجه داشته باشید برای این فرم از صورت بهتر است که فک و شقیقه خود را به رنگ تیره در‌آورید و همچنین برای چانه و وسط بینی و گونه‌ها از های لایت استفاده نمایید. 


نحوه انجام کانتور بینی

چنانچه شما بینی گوشتی دارید باید قسمت‌های گوشتی بینی را به رنگ تیره و قسمت‌های استخوان بینی را با کانتور روشن انجام دهید. و اگر دو سمت استخوان بینی را خط باریک و تیره بکشید و این خطوط را تا گوشه داخلی ابروها امتداد دهید در این صورت دماغ کشیده‌تری خواهید داشت همچنین در صورتی که‌تمایل دارید بینی شما به‌صورت سر بالایی دیده شود از هایلایتر استفاده نمایید و در ناحیه‌ی انتهایی بینی هر کجا از هایلایتر استفاده نمایید در واقع قسمت انتهایی بینی خود را مشخص نموده اید.


نحوه برجسته نمودن گونه‌ها 

به‌منظور این کار باید زیر استخوان گونه‌ها از قسمت گوش‌ها و نیز با رعایت دقیق اصل سه انگشت و همچنین فرم صورت خود از کانتور تیره استفاده نمایید و بالای این قسمت‌ها را که شامل گونه‌ها و زیر چشم‌ها می‌باشد را از کرم‌های روشن‌تر و مخصوص این کار استفاده نمایید. و برای این که رطوبت این کرم‌ها را گرفته باشید تنها کافی است که از پودر فیکس کننده استفاده نمایید زیرا این پودر باعث ایجاد مانعی در بین چین و چرو ک‌‌های زیر چشمان شما می‌باشد. همچنین از پنکیک نیز می‌توان استفاده کرد. اما پودر فیکس به‌دلیل سبک بودن، حجم کمتری زیر چشمان شما ایجاد کرده و در نتیجه موجب عدم برجسته نمایش دادن چروک‌ها می‌شود. 


نکات مهم و نهایی کانتورینگ صورت

در نهایت به‌منظور داشتن صورتی با طراوت  زیبا و جوان تنها کافیست رژگونه صورتتان را از سمت گوش‌ها به سمت داخل گونه‌ها بکشید و به‌خاطر داشته باشید رژ گونه‌های تیره شما را مسن‌تر از سن  واقعی و حتی خسته نشان خواهد داد. 

تفاوت بین برنزر و کانتور نمودن

این دو محصول عملکرد مشابهی دارند اما هر کدام اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

ابتدا باید بدانید که محصول حاصل از کانتور همیشه تیره رنگ و مات‌ می‌باشد و با استفاده از کانتورینگ فرم صورت شما عمیق‌تر به نظر می‌رسد تا زوایای صورت شما خود را بیشتر نشان دهند. پس شما به محصولی نیاز دارید که قابلیت ایجاد سایه برای شما داشته باشد. 

هدف شما از برنزر این است که از طریق مخلوط نمودن محصول که عموما دارای مواد براق‌کننده می‌باشد بتوانید چهره‌ای گرم‌تر و روشن‌تر ایجاد کنید. یعنی در محل‌هایی که نور خورشید به طور طبیعی به اجزاء صورت شما (بینی، صورت، شقیقه) برخورد می‌کند آرایشی مناسب داشته باشید.


تفاوت کانتور با فونداسیون چیست؟

در شرایطی که فونداسیون پایه‌ای برای انجام آرایش ایجاد می‌کند کانتورینگ باعث می‌شود که صورت تیز و منقطع به نظر برسد و نقاط بلند صورت شما را برجسته نمایش می‌دهد. روش فونداسیون همه‌ی نواقص صورت شما مانند رنگ دانه، آکنه، قرمزی و لکه‌های تیره را به‌طور کامل می‌پوشاند و حالت یکنواختی در صورت شما ایجاد می‌کند.


انواع روش‌های زاویه سازی صورت و کانتورینگ

  • کانتورینگ صورت با تزریق چربی
  • کانتورینگ صورت با جراحی
  • کانتورینگ صورت با تزریق ژل
  • کانتورینگ صورت از طریق لیفت با نخ
  • کانتورینگ صورت با گریم
  • کانتورینگ صورت با تزریق بوتاکس


کلام پایانی

ما در مطالب این صفحه درباره کانتورینگ صورت صحبت نموده و مطالب مفیدی دراین باره برای شما همراهان گرامی گردآوری کردیم و اینک در آخر امیدواریم مطالب فوق برای شما عزیزان مورد استفاده قرار گیرد.