کازمتیک چیست

برای نخستین بار عبارت Cosmetae برای بردگان رومی به‌کار رفت. همان‌طور که می‌دانید در مصر باستان قبل از میلاد مسیح زنان و مردان جهت پاکیزگی و رفع بوی بد بدنشان از روغن‌های معطر استفاده می‌کردند. همچنین آن‌ها برای گونه‌ها، ناخن‌ها و لب‌هایشان از مواد گیاهی رنگی مانند حنا استفاده می‌کردند. ما در مطالب این صفحه شما همراهان گرامی را با عبارت کازمتیک آشنا می‌کنیم و درباره این عبارت مطالب مفیدی را به شما ارائه می‌دهیم و اینک به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب این صفحه همراه ما باشید.

طبق تعریف نهاد‌های اجراییِ محصولات کازمتیک در اروپا، هر ماده‌ای که در تماس با نقاط خارجی بدن مانند مو، ناخن، لب جهت تمیزی، اصلاح بوی بد و تغییر ظاهر مورد استفاده قرار گیرد یک محصول کازمتیک است. همچنین محصولات کازمتیک دسته‌بندی گسترده‌ای دارند و به‌طور کلی کلیه محصولات بهداشتی مانند صابون، خمیر دندان، شامپو و حتی عطرها نیز جزو محصولات کازمتیک به‌شمار می‌آیند.

کازمتیک چیست

اروپا و محصولات کازمتیک

مسلما اروپا در صنعت محصولات کازمتیک، صادراتی فعال دارد و این‌ محصولات اشتغال قابل توجهی را فراهم آورده است. و باید توجه داشته باشید تولیدکنندگان اروپایی در قبال محصولات تولیدی خود مسئول هستند و محصولات تولیدی آن‌ها تحت ارزیابی‌های علمی و فنی قرار خواهد گرفت.

کوزینگ (Cosing) چیست؟

یک دیتابیس تخصصی با اطلاعات مربوط به ترکیبات و مواد اولیه کازمتیک در وب‌سایت کمیسیون اتحادیه اروپا که کوزینگ نام دارد گردآوری شده که در آن دسترسی به لیست مواد، عملکردها، ترکیبات، محدودیت‌های مصرف و الزامات قانونی برای تمامی تولیدکنندگان محصولات کازمتیک فراهم شده است.

Cosing

تعریف کازمتیک بر اساس قانون FDA         

از لحاظ این قانون کلیه کالاهایی که تزریق، مالیده، ریخته و پاشیده می‌شوند و برای تمیز کردن، افزایش جذابیت و ایجاد تغییرات ظاهری مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد کازمتیک هستند و محصولاتی که شامل قانون FD&C می‌شوند شامل: مرطوب‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها، رژ‌های لب، لاک‌های ناخن، عطرها، محصولات آرایشی چشم، رنگ مو، خمیردندان، شامپو و دئودرانت‌ها بوده و این محصولات به‌صورت محصولات کازمتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قانون FDA

قانون FD&C و تعریف دارو

طبق قانون FD&C داروها ماده‌هایی هستند که جهت تسکین، بهبودی و درمان یک بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌طور کلی موادی که بر روی عملکرد و ساختار بدن انسان یا حیوان مورد استفاده قرار می‌گیرد دارو نامیده می‌شوند.


محصولاتی که هم به‌عنوان دارو و هم به‌عنوان کازمتیک شناخته می‌شوند!

گروهی از محصولات هم به‌عنوان دارو و هم به‌عنوان ماده کازمتیک شناخته می‌شوند و این مورد تنها هنگامی رخ می‌دهد که ماده‌ی موردنظر هر دو کاربرد مرتبط با مواد دارویی و کازمتیک را داشته باشد. به‌عنوان مثال خمیردندان‌های حاوی فلوراید، مرطوب‌کننده‌های آرایشی که به‌عنوان ضدآفتاب نیز به فروش می‌رسند، شامپوهای ضد شوره و... همگی جزو این دسته از محصولات می‌باشند.


GMPچیست؟

روش تولید مناسب یا همان GMP فاکتوری اساسی در جهت عدم تقلبی بودن یک‌ کالا است. اما متاسفانه شرایط خاص GMP برای محصولات کازمتیک تعریف نشده و فقط مواد دارویی باید از این شرایط تبعیت کنند. در رابطه با روش تولید مناسب مواد دارویی باید توجه داشته باشید، هر دارویی که‌ از شرایط GMP پیروی نکند یک داروی جعلی شناخته می‌شود.

GMPچیست

قصد استفاده از یک‌ محصول کازمتیک چگونه مشخص می‌شود؟

به‌طور کلی قصد استفاده از یک‌ محصول کازمتیک به سه صورت مشخص می‌شود:

  1. اجزای تشکیل دهنده‌ی یک فرمول که به‌صورت برچسب روی ماده نمایش داده می‌شود و تبلیغاتی که از ماده‌ی تولید شده منتشر می‌شود در شناخت یک‌ محصول کازمتیک موثر است. اما برخی ادعاها به‌صورتی است که یک‌دارو به‌عنوان یک محصول کازمتیک فروخته می‌شود که این مورد قابل بحث می‌باشد.
  2. درک مصرف‌کننده از محصولی که خریداری می‌کند اهمیت دارد چرا که ممکن است این درک از طریق اعتبار محصول تعیین شود.
  3.  یعنی این پرسش مطرح شود که مصرف‌کننده چه انتظاری از خرید خود دارد و چرا این کالا را تهیه نموده است.باید توجه داشته باشید گروهی از مواد اثرات درمانی شناخته شده‌ای دارند و به‌طور کلی اجزای تشکیل دهنده یک‌ فرمول ممکن است موجب تشخیص آن ماده شوند که آیا این ماده دارو است یا کازمتیک!

برای خرید بهترین محصولات در فروشگاه گلوریاکازمتیک و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.


کلام پایانی 

در مطالب بالا شما همراهان عزیز با مفهوم عبارت کازمتیک آشنا شدید و درباره آن اطلاعات مفیدی کسب نمودید، اینک در آخر امیدواریم مطالب گردآوری شده این صفحه برای شما عزیزان مفید بوده باشد.